Pôjdeš do basy na dlhšie, ty homofób!

Autor: Nemanja Djordjevič | 22.5.2013 o 20:52 | (upravené 22.5.2013 o 21:04) Karma článku: 11,73 | Prečítané:  1397x

Predstavte si, že ste sudcom v súdnej sieni, ktorý má na programe dve pojednávania. Obe sú na prvý pohľad totožné. O prvom prípade viete, že sa týka človeka, ktorý v nedeľu ráno vychádzal z evanjelického kostola a na električkovej zastávke bol napadnutý páchateľom. Ten ho z ničoho nič začal mlátiť železnou tyčou a spôsobil mu ťažkú ujmu na zdraví. Policajtom sa priznal, že to urobil preto, lebo dotyčný bol evanjelik.

Druhý prípad sa stal v súvislosti s dúhovým pochodom. V čase jeho konania hodil páchateľ do davu účastníkov dlažobnú kocku, ktorou jedného z nich trafil do hlavy. Zasiahnutý človek utrpel ťažkú ujmu na zdraví, pričom páchateľ v cele predbežného zadržania uviedol, že to bolo z dôvodu, že nenávidí homosexuálov.

Na prvý pohľad približne rovnaké, odsúdeniahodné situácie. Myslím si, že bežný človek by obom páchateľom udelil približne rovnaký trest - v oboch prípadoch bol útok motivovaný nenávisťou, výsledkom je v oboch prípadoch ťažká ujma na zdraví. Páchatelia však rovnaký trest v budúcnosti nedostanú.

Poslanci parlamentu totiž v stredu schválili novelu Trestného zákona z dielne ministra Boreca. Ten v zákone okrem iného rozšíril definíciu tzv. osobitného motívu pri spáchaní trestného činu.

Dnes sa podľa § 140 písm. f) rozumie osobitným motívom spáchanie trestného činu z národnostnej, etnickej alebo rasovej nenávisti alebo nenávisti z dôvodu farby pleti. Po novom to bude z národnostnej, etnickej alebo rasovej nenávisti, nenávisti z dôvodu farby pleti a nenávisti pre sexuálnu orientáciu.

Ako sa táto zmena premietne do modelového príkladu?

V zmysle § 155 ods. 1 Trestného zákona platí, že kto inému úmyselne spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na 4 roky až 10 rokov. Podľa ods. 2 písm. c) sa odňatím slobody na 5 rokov až 12 rokov páchateľ potrestá, ak spácha uvedený čin z osobitného motívu.

Človeku, ktorý napadol kresťana, bude hroziť 4 až 10 rokov, človeku, ktorý napadol homosexuála - 5 až 12 rokov. Podobne je to aj so sadzbami trestných činov v iných prípadoch, v zásade však ide vždy o to, že z hľadiska výšky trestu sa oplatí spáchať trestný čin skôr na kresťanovi, ako na homosexuálovi.

Túto zjavnú diskrimináciu sa pokúšali v parlamente odstrániť opoziční poslanci. Prvý návrh chcel medzi osobitný motív priradiť „príslušnosť k určitej sociálnej skupine". Široký pojem, pod ktorý by sme mohli zaradiť širokú škálu trestných činov z nenávisti tak, aby nebol nikto diskriminovaný. Druhý návrh vypúšťal sexuálnu orientáciu ako osobitný motív a chcel tak ponechať súčasný stav - kde by obaja páchatelia dostali rovnaký trest.

Ani jeden návrh nebol prijatý. Minister Borec to odôvodnil slovami: „Nebola na to politická, ani spoločenská objednávka."

Politická objednávka z jeho strany teda je zaobchádzať s ľuďmi v rovnakých situáciách rozdielne, teda ich diskriminovať. Nemôžem si pomôcť, ale ostro mi to kontrastuje s ústavným „ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti a v právach". Neviem prísť na dôvod, pre ktorý by za totožný trestný čin spáchaný na jednej menšine mal byť menší trest, ako za trestný čin na inej. Iba ak by mal niekto bočné pohnútky.

Ministerstvo pravdy spravodlivosti zákonom vytvorilo dve kasty menšín - tie lepšie, ktoré budú chránené viac, a tie horšie. Voči tomuto kroku musím vyjadriť nesúhlas, pretože si okrem iného spomínam na výrok, ktorý si dovolím parafrázovať - keď diskriminovali evanjelikov, mlčal som; nebol som predsa evanjelik, keď diskriminovali iných kresťanov, mlčal som - a keď prišli po mňa, nebolo už nikoho, kto by mohol protestovať...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico vymenil 17 okresných predsedov, snem chce už v júli

Smer chce za podpredsedu parlamentu navrhnúť Juraja Blanára.

Komentár Zuzany Kepplovej

Urobme službu Kollárovým voličom

Matovič sa musí sústrediť.


Už ste čítali?