reklama

Je každý antiputinovec hrdina?

Myslíte si, že za protest proti režimu sa môže pokladať aj masturbovanie na verejnosti alebo vykonávanie iných patologických sexuálnych praktík? Keďže som vo verejnej debate o protiputinovských aktivistkách zachytil len jeden názorový prúd, dovolím si vyjadriť aj opačný názor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (55)

Celkovo som z médií, ale aj niektorých zákonodarcov nadobudol dojem, že vykonanie koncertu v pravoslávnom chráme možno pokladať za záslužný čin, krytý slobodou prejavu, pretože sa ním protestuje proti nedemokratickému systému a bojuje sa za ľudské práva. Informácií o tom, ako hnutie Pussy riot slobodu prejavu využívalo v minulosti, je už poskromne.

Na protest proti údajnému znásilňovaniu občanov systémom hnutie usporiadalo nahé orgie s tehotnými ženami vo verejnom múzeu. Jedným z účastníkov bola aj Nadežda Tolokonniková (v piatok odsúdená), v tom čase vo vysokom štádiu tehotenstva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo by ste povedali na to, keby v Slovenskej národnej galérií niekto na protest proti Ficovi vykonával súlož? Išlo by o uplatnenie politických práv, alebo v skutočnosti o trestný čin výtržníctva (kto sa dopustí slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti najmä tým, že vyvoláva verejné pohoršenie vykonávaním pohlavného styku alebo vykonávaním sexuálneho exhibicionizmu alebo iných patologických sexuálnych praktík, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky)?

Ešte silnejšou kávou bol však protest v supermarkete, kde členka hnutia, pred zrakmi bežných ľudí a aj svojho maloletého dieťaťa, rozbalila mrazené kurča a pod rúškom slobody prejavu začala masturbovať (na videu v čase 3:35). Tento čin vykazuje nielen známky primitivizmu, ale čo je nebezpečnejšie, nekrofílie a zoofílie v jednom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo by ste povedali na to, keby niekto na Slovensku na protest proti vyššej DPH nabehol do supermarketu, rozbalil kurča a začal sa pred zrakom všetkých ľudí sexuálne ukájať? Išlo by o uplatnenie politických práv, alebo v skutočnosti opäť o trestný čin výtržníctva, navyše v prítomnosti skupiny osôb mladších ako 18 rokov?

Nikde som nenašiel zmienku o tom, že sa by páchateľky vyššie uvedených činov následne liečili v príslušnom ústave, nehovoriac o nejakom odsúdení.

Zrejme sa nemusíme baviť o tom, či je kričanie slov „hovno, hovno, božie hovno" pred ikonostasom v chráme obmedzovaním práva slobodne prejavovať svoje náboženstvo na bohoslužbe. Ak niekto tvrdí, že trest 2 roky je veľa, ako sa postaví k otázke, prečo nebola žiadna z členiek hnutia potrestaná za deviantné činy v minulosti? Myslím si, že ak veríme v štát, kde len súdy rozhodujú o vine a treste, môžeme vyjadriť nesúhlas s rozsudkom, ale mali by sme ho rešpektovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj ja môžem škrípať zubami nad tým, že ústavný súd ešte nerozhodol o Čentéšovi, môžem kritizovať sudcov, ale ich rozhodnutia budem rešpektovať - ísť na protest proti prípadnému nálezu vykonať pohlavný styk so zvieraťom pred budovu Ústavného súdu nepovažujem za boj za ľudské práva, demokraciu, ale skôr za ich dehonestáciu a sledovanie všelijakých iných, len nie týchto cieľov.

Ak sa v tejto súvislosti vyjadrujú vyspelé západné demokracie o piatkovom rozsudku s nevôľou a v Putinových očiach vidia brvná, nepochybne na to majú právo, ale (nech mi je odpustené), niekoľko driev majú v očiach aj ony.

Ambasáda USA pokladá trest za „neprimeraný". Zaujímalo by ma, či je primerané držať obvineného vojaka v podmienkach, kde je mu možné usmerniť dobu, kedy môže spať a kedy je hore, kde je mu do 20.00 zakázané spať a v cele má zákaz cvičiť. O nich sa aj komisár OSN vyjadril, že ide o mučenie, kruté a ponižujúce zaobchádzanie a porušovanie prezumpcie neviny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kauzu považujú za škandál aj vo Veľkej Británii, no škandálom už nie je porušovanie práva na azyl Juliana Assangea ako aj ohlásené porušenie Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch, kde je napísané, že miestnosti misie sú nedotknuteľné a orgány prijímajúceho štátu do nich bez súhlasu vedúceho misie nesmú vstúpiť (ak by niekto chcel argumentovať britským zákonom z roku 1987, tak ten sa vzťahuje len na teroristov na ambasáde - skúsenosť z roku 1984, kedy z okna veľvyslanectva strieľal ozbrojenec a zabil policajtku Yvonne Fletecherovú a kvôli diplomatickej imunite nemohol byť potrestaný).

Za veľmi smutný a neprimeraný pokladajú rozsudok aj v Prahe. Veľmi smutným a neprimeraným však už asi nie je zatvorenie aktivistu Romana Smetanu do väzenia na 3 mesiace za pomaľovanie predvolebných plagátov politických strán pred českými voľbami v roku 2010.

Na záver si teda dovolím zhrnúť svoj názor, že režim v Rusku nie je v poriadku a právo protestovať proti nemu by mal mať každý občan, avšak to sa dá robiť aj slušne, bez deviantných praktík a bez zasahovania do práv iných ľudí. A pri vyťahovaní brvien z Putinových očí nezabúdať, že niekoľko driev v tých svojich očiach majú aj kritizujúci.

Nemanja Djordjevič

Nemanja Djordjevič

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Nemanja, pochádzam z Vojvodiny zo Srbska. Otec je Srb a mamka Slovenka, osud ma privial na Slovensko. Donedávna som žil v Košiciach, dnes trávim väčšinu času v Bratislave, pretože tu študujem.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu