reklama

Kali prichytený pri lži

Túžba po viacerých stoličkách zmiatla aj takú právnu kapacitu ako R. Kaliňák. Dnes som zachytil, že minister vnútra si nemyslí, že by jeho funkcia poslanca mestského zastupiteľstva v Bratislave bola nezlučiteľná s funkciou vo výkonnej moci, teda ministra vnútra. JUDr. tvrdí, že ústava o poslancoch mestského zastupiteľstva „nehovorí nič" a že je v tomto smere „nepresná". Aj keď nie som JUDr. ako on, skúsim mu jeho výklad vyvrátiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)
Obrázok blogu
(zdroj: Kalerab.sk)

Ústava v článku 69, ktorý patrí pod štvrtú hlavu ústavy s názvom Územná samospráva, v odseku 2 hovorí:

(2) Obecné zastupiteľstvo tvoria poslanci obecného zastupiteľstva. Poslancov volia na štvorročné obdobie obyvatelia obce, ktorí majú na jej území trvalý pobyt ...

V nasledujúcom článku 70 hovorí, že:

Zákon ustanoví predpoklady a spôsob vyhlásenia obce za mesto; upraví aj názvy orgánov mesta.

To zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení aj robí, v § 24 Orgány mesta:

(1) Mestské zastupiteľstvo je orgánom samosprávy mesta. Na jeho postavenie sa vzťahujú ustanovenia tohto zákona o obecnom zastupiteľstve.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kvôli tomu, aby zákon nebol príliš dlhý zvolil zákonodarca takýto spôsob, teda keď je v zákone napísané napríklad to, že obecnému zastupiteľstvu je vyhradené schvaľovať územný plán obce, podľa § 24 ods. 1 to znamená, že mestskému zastupiteľstvu je vyhradené schvaľovať územný plán mesta.

Nakoniec, obecné a teda aj mestské zastupiteľstvo sú orgánmi verejnej moci. Pojem „orgán verejnej moci" nie je legálne definovaný, avšak Ústavný súd ČSFR sa v minulosti uzniesol, že: Verejnú moc vykonáva štát predovšetkým prostredníctvom orgánov moci zákonodárnej, výkonnej a súdnej a za určitých podmienok ju môžu vykonávať aj prostredníctvom ďalších subjektov. Kritériom pre určenie či iný subjekt koná ako orgán verejnej moci je skutočnosť, či konkrétny subjekt rozhoduje o právach a povinnostiach iných osôb a tieto rozhodnutia sú štátnou mocou vynutiteľné, či môže štát do týchto práv a povinností zasahovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obecné a mestské zastupiteľstvo sa napríklad uznášajú na nariadení, ktorým môžu ustanoviť činnosti, ktorých vykonávanie je zakázané alebo obmedzené na určitý čas alebo na určitom mieste.

Prečo je to dôležité? Lebo (šach mat) podľa čl. 109 Ústavy:

(2) Výkon funkcie člena vlády je nezlučiteľný s výkonom poslaneckého mandátu, s výkonom funkcie v inom orgáne verejnej moci ...

Záver: Na mestské zastupiteľstvo sa vzťahujú ustanovenia o obecnom zastupiteľstve, poslanec obecného má tak postavenie poslanca mestského, mestské zastupiteľstvo patrí k orgánom verejnej moci, členstvo v ňom je nezlučiteľné s výkonom funkcie člena vlády a aj Róbert Kaliňák sa môže, hoci len raz v živote, pomýliť :)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aktualizované 4.5.2012: V piatok poobede priniesli médiá informáciu, že pán minister sa mandátu po úpornom boji vzdal so slovami: „Zákon je nejasný, ale je to zákon." Škoda, že pánovi ministrovi s vyštudovanou archeológiou to bolo jasnejšie ako pánovi ministrovi s JUDr., každopádne som rád, že "akonáhle čelil pán minister pravde, tak nebol v koncoch, nebol nervózny, netriasli sa mu kolená a nepotili prsty"... :)

Nemanja Djordjevič

Nemanja Djordjevič

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Nemanja, pochádzam z Vojvodiny zo Srbska. Otec je Srb a mamka Slovenka, osud ma privial na Slovensko. Donedávna som žil v Košiciach, dnes trávim väčšinu času v Bratislave, pretože tu študujem.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu