reklama

Pokus o atentát na Ústavu SR v podaní Smeru-SD

V marci v roku 44 pred Kristom sa Marcus Iunius Brutus spolu s ďalšími senátormi divoko vrhli na Caesara a vlastnými rukami ho dobodali na smrť. Niečo podobné sme dnes mohli vidieť v našom parlamente s tým rozdielom, že cieľom historickej zrady nebol veľký Caesar ako nositeľ moci rímskeho impéria ale Ústava SR a rímske tuniky nahradili obleky, senátorov nahradilo desať doktorov práv, jeden docent práva a kandidát vied a jeden profesor práva doktor honoris causa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Poslanci NR SR dnes mali na programe okrem iného hlasovanie o návrhu ústavného zákona z dielne poslancov Maďariča a Madeja, ktorí navrhovali doplniť ústavu o formuláciu, že Slovensko uznáva práva príslušníkov národnostných a etnických menšín len na individuálnom, nie kolektívnom základe. Zatiaľ v pohode.

Kvôli tomu, že poslanecké návrhy zákonov, ku ktorým patril aj tento sa neustále odkladali, bolo potrebné zmeniť účinnosť návrhu zákona, ktorá bola pôvodne navrhovaná na 1. januára 2012. Marek Maďarič ako jeden z predkladateľov preto navrhol, aby sa účinnosť zmenila na 1. apríla 2012. Aj to je OK.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stalo sa však to, že tento pozmeňovací návrh neprešiel, pretože za bolo 82 poslancov a na prijatie pozmeňovacieho návrhu k ústavnému zákonu je potrebných 90 hlasov.

Následne sa návrh ústavného zákona dostal do tretieho čítania, kde bol s nezmeneným dátumom účinnosti (1. január 2012) a pristúpilo sa k finálnemu hlasovaniu o tom, či ho parlament schváli.

Na veľké šťastie aspoň toho minimálneho minima zo zvyšku právneho štátu, ktorý na Slovensku ešte je ZA NÁVRH RETROAKTÍVNEHO ÚSTAVNÉHO ZÁKONA hlasovalo „len" 70 poslancov, čo znamenalo, že neprešiel.

Čo by nastalo vtedy, ak by sa našlo ešte 20 ďalších? Ústavný zákon by sa stal súčasťou ústavy a keďže Ústavný súd SR nemôže rozhodovať o protiústavnosti ústavných zákonov, súčasťou ústavy, ktorá v Čl. I. ods. 1 implicitne zakazuje retroaktivitu, by sa stal retroaktívny ústavný zákon.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozumiem, že väčšine ľudí to môže byť jedno, ale považujem za zverstvo, ak ľudia, ktorí vyštudovali právnickú fakultu zahlasujú za spätnú pôsobnosť zákona, čo je vec, ktorú vtĺkajú do hlavy už prvákom na právnických fakultách ako neprípustnú.

K tomu sa vyjadril aj Ústavný súd SR (PL. ÚS 36/95): „K imanentným znakom právneho štátu neodmysliteľne patrí aj požiadavka (princíp) právnej istoty a ochrany dôvery občanov v právny poriadok, súčasťou čoho je i zákaz spätného (retroaktívneho) pôsobenia právnych predpisov, resp. ich ustanovení.

Viem, že veľa poslancov ani len netuší, o čom hlasujú, ale v tomto prípade sa na to vyhovárať nemôžu. Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR. Procházka im totiž ešte pred hlasovaním pripomenul, že budú hlasovať o retroaktívnom ústavnom zákone. Dokážem prižmúriť oči aj nad tým, keď niekto s titulom RSDr. (rýchlo spravený doktor) alebo iní nerozumejú, o čom je vlastne reč. Ale čo povedať na hlasovanie pánov (a dám) s týmito titulmi?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

JUDr. Robert Kaliňák, , JUDr. Martin Glváč, JUDr. Róbert Madej,

JUDr. Jana Laššáková, JUDr. Renáta Zmajkovičová, JUDr. Miroslav Číž

JUDr. PhDr. Ján Podmanický, JUDr. Ján Richter, JUDr. Anna Vitteková,

JUDr. Rudolf Púčik, doc. JUDr. Robert Fico, CSc., Dr. h. c. prof. JUDr. Mojmír Mamojka, CSc.

Každý poslanec NR sľubuje, že svoje povinnosti bude plniť v záujme občanov, bude dodržiavať ústavu a ostatné zákony berúc do úvahy aj ich uvádzanie do života. Čo si mám však myslieť o tomto hlasovaní? Jednak asi to, že títo poslanci považujú princíp právnej istoty za anachronizmus alebo ako niečo, čo tu nikdy nebolo a preto po tom môžeme v pohode šliapať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Často sa hovorí o tom, že máme veľa študentov práva a veľa právnikov, že s tým treba niečo robiť. Myslím si, že ak slovenské právnické fakulty produkujú takýchto absolventov, ktorí nemajú problém spáchať pokus o atentát na samotnú podstatu Ústavy v priamom prenose, sme na tom s právnikmi dosť zle. A s tým treba niečo robiť.


Nemanja Djordjevič

Nemanja Djordjevič

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Nemanja, pochádzam z Vojvodiny zo Srbska. Otec je Srb a mamka Slovenka, osud ma privial na Slovensko. Donedávna som žil v Košiciach, dnes trávim väčšinu času v Bratislave, pretože tu študujem.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu